Lyžařská expedice národním parkem Sarek

Za polární září a rosomáky v poslední divočině Evropy

Nevedou tam žádné cesty, nejsou tam žádné chaty, a dokonce ani žádné značené stezky. Nesmí tam žádná motorová vozidla a nejbližší silnice je nejméně den cesty. To je národní park Sarek, poslední divočina Evropy. Kde jinde si lépe splnit klukovský sen nakouknout do světa drsných polárníků, že? Ale jak to se sny bývá, s realitou mají společného málo. O to hlubší jsou pak zážitky. Když je ovšem přežijete…

Polárníky z nás tato premiérová expedice neudělala, ale co se však drsného severu týče, tak již přesně víme, co obnáší nekonečně brodění bezednými závějemi a celodenní pochod v oslepující sněhové bouři. Správným slovem je RESPEKT a hned potom DOBRODRUŽSTVÍ a ÚŽAS. To, když vichr utichnul, liduprázdnou krajinu prozářilo slunce a ohromila nás scenerie nejvyšších švédských hor, kterými jsme si 10 dnů šlapali stopu.

Tři roky jsme snili, teoretizovali, sbírali odvahu. Pak přišel covid, který nám připomněl, že tady nejsme napořád. 
A tak jsme vyrazili...

NP Sarek

Nejdramatičtější a nejvelkolepější ze všech národních parků ve Švédsku. Hory převyšující  2000 metrů. Téměř 100 ledovců. Dlouhá, hluboká, úzká údolí a divoké, rozbouřené vody, které se rozlévají do rozsáhlých delt. Vysokohorská oblast, kterou od nepaměti obývají Sámové. Absolutně žádná infrastruktura. Tady se návštěvníci setkávají s ryzí severskou přírodou. Území je součástí světového dědictví UNESCO.


Fotogalerie